«Աջակցություն Հայաստանի խորհրդարանին» ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 22-27-ն Օտտավա են մեկնել ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը, պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը, ԱԺ նախագահի օգնական Դավիթ Առաքելյանը եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը Կանադայի խորհրդարանի պատգամավոր, արտաքին գործերի քարտուղար Ռոբերտ Օլիֆանթին ներկայացրել է ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի, ադրբեջանական հակամարդկային եւ վայրագ շարունակական գործողությունները :
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը, անդրադառնալով արդի տարածաշրջանային զարգացումներին, ընդգծել է Արցախի անկախության ճանաչմանն օժանդակելու անհրաժեշտությունը, միաժամանակ ահազանգել, որ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Արցախին միայնակ թողնելը բերելու է Ադրբեջանի կողմից հայրենի Արցախում բնակվող հայության նոր ցեղասպանության:
Ռոբերտ Օլիֆանթը բարձր է գնահատել 2018 թ. խաղաղ հեղափոխությունը եւ դրանից հետո մեկնարկած երկրի ժողովրդավարացման գործընթացները ու հայտնել Կանադայի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցել ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
«Հայաստանն ազատ ու ժողովրդավար երկիր է, սակայն դրա համար մենք շատ «բարձր գին» ենք վճարում, այն է՝ պատերազմը, սակայն մեզ համար մեր երկրի ինքնիշխանությունը եւ ժողովրդավարությունը կարմիր գիծ են»,- ասել է ԱԺ պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը Կանադայի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Էնթոնի Ռոտայի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան՝ Հասմիկ Հակոբյանը նշել է, որ հատկապես դրանից հետո միջազգային գործընկերները Հայաստանը բնորոշում են որպես ժողովրդավար փոքրիկ կղզի՝ թուրքական մեծ ծովում, որին պետք է պաշտպանել: Հանդիպմանը հատկապես կարեւորվել է ժողովրդավար երկրների դերն ավտորիտար Ադրբեջանից մեր «ժողովրդավար կղզու» պաշտպանության հարցում:
Խոսնակը նշել է, որ Կանադան՝ որպես ժողովրդավարական երկիր, պարտավոր է աջակցել ժողովրդավարական Հայաստանին՝  իր տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության պաշտպանության հարցում, այլապես այն խնդիրը, որն ունի Հայաստանը, վաղը կարող է ունենալ Կանադան:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ հայ-կանադական բարեկամությանը, Հայաստանում Կանադայի դեսպանատան բացմանը, միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը եւ այլ հարցերի:
Կանադայի խորհրդարանում հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է նաեւ Կանադա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներին: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել խորացնելու խորհրդարանական կապերը՝ այդ թվում երկկողմ փոխայցելությունների միջոցով:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը Կանադա այցի շրջանակում ունեցել է մի շարք հանդիպումներ՝ Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի գլխավոր քարտուղարների եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում ձեռք են բերվել համատեղ պայմանավորվածություններ՝ շարունակելու եւ խորացնելու համագործակցությունը երկու երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ՝ ձեռք բերելու լավագույն պրակտիկան, որն ունի Կանադայի խորհրդարանը եւ կանադական պառլամենտական կենտրոնի հետ համատեղ ստեղծելու խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը խորացնելու նոր պլատֆորմ:
Ի պատիվ հայ պատվիրակության՝ ՀՀ դեսպանությունում տեղի է ունեցել ընդունելություն, որին մասնակցել են Կանադայի Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի, արտաքին գերատեսչության ներկայացուցիչներ:

22-27 октября в Оттаве находились в рамках программы “Содействие парламенту Армении” председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян, председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян, депутат А.Акопян, руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян, помощник Председателя НС Д.Аракелян и замруководителя Аппарата НС Э.Хачикян.
Председатель финансовой комиссии Г.Папоян представил депутату парламента Канады, секретарю иностранных дел Роберту Олифанту информацию о последней азербайджанской агрессии, постоянных антигуманных и жестоких действиях Азербайджана.
Касаясь текущих региональных развитий, председатель правозащитной комиссии Т.Товмасян подчеркнула необходимость поддержки признания независимости Арцаха, заметив, что оставление Арцаха во власти Азербайджана может привести к новому геноциду карабахских армян.
Роберт Олифант, высоко оценив   мирную революцию 2018 г. и последовавшие процессы демократизации страны, выразил готовность Канады и впредь поддерживать демократические реформы в РА.
"Армения – свободная и демократическая страна, но мы платим за нее очень высокую цену – войной, но для нас суверенитет и демократия нашей страны – красная линия", - заявила депутат А.Акопян на встрече со спикером Палаты представителей Канады Энтони Роттой.
Представляя агрессию, развязанную Азербайджаном на суверенной территории РА 13 сентября, А.Акопян отметила, что особенно после этого международные партнеры определяют Армению как "маленький демократический остров в великом тюркском море", которую необходимо защищать. На встрече особо была отмечена роль демократических стран в защите этого “демократического острова” от авторитарного Азербайджана.
Спикер отметил, что Канада как демократическая страна обязана поддерживать демократическую Армению в защите ее территориальной целостности и суверенитета, иначе проблема, которая есть у РА, завтра может встать перед Канадой.
В ходе встречи стороны коснулись армяно-канадской дружбы, открытия посольства Канады в Армении, укрепления межпарламентских связей и других вопросов.
Армянская делегация также встретилась с членами группы дружбы Канада-Армения в канадском парламенте. Стороны выразили готовность к углублению парламентских связей, в том числе посредством взаимных визитов.
Руководитель Аппарата НС В.Нарибекян в рамках визита в Канаду имел ряд встреч с главными секретарями Сената и Палаты представителей и высокими должностными лицами.
На встречах достигнуты  взаимные договоренности о продолжении и углублении сотрудничества между аппаратами парламентов двух стран – для ознакомления с передовой практикой  парламента Канады и совместном создании новой платформы с целью укрепления взаимодействия парламентов с Канадским парламентским центром.
В честь армянской делегации в посольстве РА был устроен прием, на котором присутствовали представители Сената и Палаты представителей Канады, а также внешнеполитического ведомства.